همایش بزرگداشت شهید شقاقی

همایش بزرگداشت شهید مجاهد دکتر فتحی شقاقی بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین  به همت کنگره جهانی سرداران شهید مقاومت صبح امروز از ساعت ۹ در سالن همایش های سازمان تبلیغات اسلامی آغاز شد. دکتر علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، دکتر زهرا مصطفوی رئیس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، خالد بطش از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین و اسامه حمدان از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از میهمانان اصلی این نشست هستند.

 

در مراسم بزرگداشت شهید دکتر فتحی شقاقی بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین عنوان شد؛ دکتر ولایتی: فتحی شقاقی با شهادتش اجازه نداد فلسطین قربانی سازش و توطئه شود بطش: جنبش جهاد به عنوان یادگار شهید همچون یک خورشید در صحنه فلسطین می‌درخشد اختری: عمومی

 

دکتر اکبری: رژیم صهیونیستی رو به زوال است

دکتر حسین اکبری رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در ابتدای این همایش گفت: مساله فلسطین به عنوان مهمترین مساله جهان اسلام مطرح بوده است. آنهایی که فلسطین را مجبور به سازش یا رژیم صهیونیستی کردند اما با حضور مقاومت نه تنها به نتیجه نرسیدند بلکه امروز رژیم صهیونیستی در شرایطی قرار گرفته که رو به اضمحلال قرار گرفته است.
وی افزود: پس از گذشت یک قرن شاهد آنیم که نه تنها هیچ دستاوردی نداشته است اما امروز مقاومت در جایگاهی قرار گرفته است که گنبد آهنین رژیم را بی اثر کرده است. همین امروز در کنفرانس اسلو بحث مقاومت و مهار جبهه مقاومت در دستور کار آنها قرار دارد.

دکتر اکبری افزود: اما امروز جبهه مقاومت به یک جبهه جهانی مبدل شده است. امروز ملت فلسطین تنها نیست. امروز آمریکا به جایی رسیده است که مجبور است منطقه را ترک کند. امروز مقاومت فلسطین به جایی رسیده است که می تواند جهان اسلام را از شر استعمار سلطه نجات دهد. جای شرم است که برای برخی از سران کشورهای اسلامی که می خواهند در ورشو کنار نتانیاهوی جنایتکار بنشینند.

خالد البطش: جنبش جهاد به عنوان یادگار شهید فتحی شقاقی همچون یک خورشید در صحنه فلسطین می‌درخشد

خالد البطش از اعضای ارشد جنبش جهاد اسلامی در ادامه این نشست تاکید کرد: فتحی شقاقی در شرایطی جنبش جهاد اسلامی را ایجاد کرد که جهان اسلام درگیر مسائل مختلف بود.  جنبش جهاد در صحنه فلسطین همانند خورشید می درخشد.

وی افزود: همه جنبش های مقاومت در صحنه منطقه نشان داده اند صحنه را ترک نمی کنند و همه بر مبارزه با رژیم صهیونیستی و دفاع از مساله فلسطین هم قسم هستند.صهیونیست ها باید در برابر حقوق حقه فلسطینی ها تسلیم شوند. فتحی شقاقی و سید عباس موسوی تاکید داشتند که با شهادت اعضای ارشد جهاد اسلامی حرکت جنبش متوقف نخواهد شد.

وی افزود: مقاومت روز به روز قدرتمندتر شده است. آنها می دانند که مقاومت هرگز متوقف نخواهد شد. ما به هر گونه سازشی نه می گوییم، مساله فلسطین سازش پذیر نیست. ما اجازه نخواهیم داد که آنها قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کنند. در برابر رژیم صهیونیستی صف آرایی کرده و به نتانیاهو نشان می دهیم که ما با آزادی فلسطین می توانیم به اهدافمان برسیم. امروز ما راه فتحی شقاقی را ادامه می دهیم.

البطش در ادامه در خصوص کنفرانس ورشو افزود: اجلاس ورشو و اجلاس های این چنینی می خواهند ایران را به عنوان دشمن، جایگزین اسرائیل معرفی کنند اما ما می گوییم  که شما نمی توانید با چنین توطئه هایی به اهدافتان برسید. همگان باید بدانند رژیم صهیونیستی دشمن اصلی جهان اسلام است. پیام شهدای فلسطین این است که ما دست از مساله فلسطین بر نمی داریم. همه فلسطینی ها و همه مسلمانان جزو لاینفک سرزمین اسلامی هستند. من از جمهوری اسلامی ایران بدلیل برگزاری چنین اجلاسی تشکر می کنم.

 

اختری: عمومی سازی مساله فلسطین از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

در ادامه این همایش حجت الاسلام محسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهارداشت: در ایامی قرار داریم که سفارت اسرائیل در ایران برچیده و سفارت فلسطین در کشور ما به صورت رسمی افتتاح شد و این در حالی بود که تا آن زمان فلسطین در هیچ کشوری سفارت نداشت.

وی گفت: این اقدام بزرگ و انقلابی برای جهانیان حرکتی خیره کننده بود چراکه، یک نظام جمهوری اسلامی نوپا در همان آغاز برای دفاع از فلسطین و مبارزه با اسرائیل به میدان آمده است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت با ابراز امیدواری نسبت به پیروزی کامل فلسطین و نابودی کامل صهیونیست ها، افزود: زمانی، امپریالیسم و هم‌پیمانان شرق و غرب و همه کشورهای مرتجع عرب همه دست به دست یکدیگر دادند که موضوع فلسطین را به طور کامل تمام کنند اما بعد از مدت ها شاهد هستیم که نتوانستند چنین کاری کنند.
اختری تاکید کرد: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ناشی از موضع و بینش امام خمینی در خصوص فلسطین بود، خنثی کردن توطئه‌های دشمنان در موضوع فلسطین بود.
وی گفت: تا قبل از شکل گیری حزب الله در لبنان و مقاومت اسلامی در فلسطین، گروه‌های مبارز حضور داشتند ولی عنوان و هدف اسلامی در آنها نبود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن اندیشه‌های امام خمینی(ره) این اندیشه و هدف در آنها شکل گرفت.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت با بیان اینکه یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، عمومی سازی مساله فلسطین بود،خاطرنشان کرد: کشورهای غربی تلاش کردند که موضوع فلسطین را موضوعی عربی جلوه دهند ولی امام خمینی(ره) بحث دیگری را مطرح کردند و آن اینکه مساله فلسطین مربوط به همه جهان اسلام است.

اختری گفت: با پایه گذاری روز قدس از سوی حضرت امام خمینی(ره)، موضوع فلسطین عمومی شد و هر ساله در آن روز در کشورهای مختلف، تحرکات بسیار خوبی ضد اهداف صهیونیست ها شکل می گیرد.

وی تاکیدکرد: دشمنان خیلی تلاش کرده اند اهمیت روز قدس را کاهش دهند که شکر خدا موفق نشدند و هر ساله اعتراضات و تحرکات بیشتری را شاهد هستیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت افزود: ما باید توجه داشته باشیم که توطئه های دشمنان همچنان ادامه دارد، اعم از عادی سازی روابط با اسرائیلی ها و بازگشت فلسطینیان، که از سوی آمریکایی ها و هم‌پیمانان سعودی آن به شدت دنبال می شود.
اختری در پایان با تاکید براینکه ما باید همگی دست به دست هم دهیم و با هر جریاناتی که از عادی سازی روابط با اسرائیل دفاع می‌کنند مقابله کنیم، گفت: از گروه های مقاومت فلسطینی تقاضا می‌کنم که مقتدرانه در برابر سردمداران مرتجع عرب که از عادی سازی دفاع می کنند، دفاع کنند چرا که این خطر بزرگی است.

 

 

درخواست برادر شهید شقاقی از دکتر ولایتی

در ادامه این نشست «عبدالعزیز شقاقی» برادر شهید فتحی شقاقی گفت: با توجه به ظرفیتی که سینمای ایران دارد از آقای دکتر ولایتی می خواهم که یک فیلم درمورد شخصیت فتحی شقاقی ساخته شود، شایسته است که یک فیلم در مورد شخصیت این شهید بزرگوار با توجه به ظرفیت سینمای ایران ساخته شود.

در ادامه این همایش ، ابو احمد فواد  از رهبران حشدالشعبی گفت: دفاع از مستضعفان و دفاع از ملت فلسطین از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است. ملت ایران هرگز بدنبال تجاوز به هیچ کشوری نبوده است و همواره بدنبال برقراری روابط دوستانه با کشورهای منطقه بوده است. ایران توطئه ها  علیه منطقه خنثی کرده است و این کشور به رهبری امام خامنه ای پیروز میدان منطقه بوده است.

وی افزود: فتحی شقاقی مومنانه عمل کرد و موجب آن شدکه جنبش جهاد اسلامی جانانه درهمه عرصه ها مقاومت را سرلوحه کار قرار داده و همواره سازش را محکوم کند. ماباید دوری بجوییم از کسانی که به دنبال سازش هستند.

وی در ارتباط با کنفرانس ورشو نیز گفت: کنفرانس ورشو بعد از عقب نشینی های کشورهای منطقه در چارچوب سازش و عادی سازی روابط قابل تحلیل است، آنها با معامله قرن بدنبال دور کردن اذهان از مساله فلسطین هستند.

 

در مراسم بزرگداشت شهید دکتر فتحی شقاقی بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین عنوان شد؛دکتر ولایتی: فتحی شقاقی با شهادتش اجازه نداد فلسطین قربانی سازش و توطئه شودبطش: جنبش جهاد به عنوان یادگار شهید همچون یک خورشید در صحنه فلسطین می‌درخشداختری: عمومی

دکتر ولایتی: شهید دکتر فتحی شقاقی اجازه نداد فلسطین قربانی سازش و توطئه شود

دکتر ولایتی در ادامه این همایش ضمن تبریک  چهلمین سالگرد انقلاب گفت: ملت بزرگ و انقلابی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند خویش را جشن می گیرند که در طول این چهار دهه، دشمنان قسم خورده ملت ایران به رهبری آمریکا از هیچ توطئه ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری برای نابودی آن و به انزوا کشاندن ملت ایران فروگذار نکرده اند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با تاکید بر این که تمام توطئه های دشمن نقش بر آب گردیده و دشمنان نیز از هر زمان دیگری مستأصل تر شده اند افزود: انقلاب در اوج پختگی، تجربه و بلوغ و فرصت آفرینی در تمام عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، علمی – تکنولوژیکی، نظامی و غیره قرار دارد و حضور ده ها میلیونی ملت ایران در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن امسال آن هم در شرایطی که یک جنگ اقتصادی گسترده و همه جانبه علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، این بار جدی تر از هر زمان دیگری نشان داد که دشمنان آرزوی نابودی انقلاب اسلامی را به گور خواهند برد.

وی حمایت از ملت مظلوم فلسطین و قدس شریف به عنوان یکی از ارزش های بنیادین و اصول راهبردی و اهداف متعالی انقلاب اسلامی ایران نام برد و گفت: این هدف بزرگ امروز و در چهل سالگی انقلاب بیش از پیش مورد اهتمام ویژه قرار دارد.

دکتر ولایتی به مقاومت ملت مظلوم فلسطین از سال ۱۹۴۸ میلادی تاکنون اشاره کرد و گفت: تمام توطئه ها  به شکست انجامیده است و طرح سازش آمریکایی موسوم به «معامله قرن» جدیدترین و آخرین توطئه علیه ملت فلسطین در این زمینه است که یک استراتژی شکست خورده و به منزله «تنفس مصنوعی» برای جان بخشیدن به رژیمی است که واپسین ایام خود را سپری می کند، لیکن سرنوشتی جز شکست محتوم نمی توان برای آن متصور بود.

دکتر ولایتی افزود: شهید دکتر فتحی شقاقی که این نشست با نام و یاد او برگزار شده است، مصداق بارزی از یک فرمانده و رزمنده مجاهد است که یک عمر در راه آزادی فلسطین و قدس شریف مبارزه کرد و در آخر نیز با خون خویش اجازه نداد تا فلسطین قربانی سازش و توطئه شود. اگر امروز فتحی شقاقی نیست اما خون و روح او و راه و آرمان او در جسم و جان هزاران مجاهد و رزمنده فلسطینی جاری و دمیده شده است که اجازه نمی دهند فلسطین وجه المصالحه طرح های سازش طلبانه غربی – عبری – عربی قرار گیرد.

دکتر ولایتی به برگزاری کنفرانس ضد ایرانی ورشو هم اشاره کرد و افزود : آمریکایی ها در ورشو پایتخت لهستان اقدام به برگزاری کنفرانسی در ظاهر ضد ایرانی برای پیشبرد نیات شوم خود در منطقه غرب آسیا و جهان اسلام کرده اند و اگر چه آمریکا در صدد است تا در طول این کنفرانس که مقامات درجه دو، سه و در حد کارشناس از تعدادی کشور در آن حضور دارند، ایران را به عنوان مسأله اول منطقه نشان دهد، اما واقعیات موجود حکایت از آن دارد که قرار است مقدمه ای برای عینیت و رسمیت بخشیدن به تعامل رژیم های مرتجع عربی با رژیم کودک کش صهیونیستی،مقدمه ای برای تدارک دیدار رسمی مقامات صهیونیستی با مقامات سعودی و نیز مقدمه ای برای تشکیل ائتلاف عربی – عبری و تضعیف مسأله فلسطین باشد و باید در برابر این توطئه ها هوشیار بود.

وی به آزادی قدس شریف به عنوان تنها آرمانی که فتحی شقاقی و صدها و هزاران فتحی شقاقی دیگر در طول دهه های متمادی برای پیشبرد و تحقق آن از پای ننشسته اند اشاره و تاکید کرد: به فضل الهی و بر اثر خون های ریخته شده مجاهدان و رزمندگان مقاومت، امروز جبهه مقاومت اسلامی در اوج قدرت قرار داشته و رژیم صهیونیستی بیش از پیش در حال تضعیف و زوال است.

در ادامه این نشست «منیب حمیدوش» از شخصیتهای سیاسی در سوریه گفت: مساله قهرمانی فقط در یک شخص و سرزمین خلاصه نمی شود. فداکاری و صداقت و اخلاص از ویژگی های بارز شهداست.  شهدا بخاطر عقایدشان به شهادت رسیدند. امروز وجود یک شهید نشان دهنده یک امت است.دشمن توانایی مقاومت در مقابل ما را ندارد چون ما معتقد به شهادت هستیم

در ادامه این سید صادق الشرفی از شخصیتهای یمنی گفت: پیروزی این انقلاب عظیم و فجر عظیم را به ملت ایران و امام خامنه ای تبریک عرض می کنم. شهید فتاحی شقاقی زمانه خود را درک کرده بود.

وی افزود: رژیم صهیونیستی به دست استعمار انگلیس بر منطقه تحمیل شده است و کشورهای مرتجع و دست نشانده سعی می کنند اتحاد امت را ازبین ببرند.

اسامه حمدان: فتحی شقاقی عمر خود را در راه جهاد گذارند

در ادامه این همایش اسامه حمدان عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اظهار داشت: شهید فتحی شقاقی عمر خود را در راه جهاد گذارند و در راه مبارزه توانست دستاوردهای بزرگی را به دست آورد.

وی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی پیروزی همه امت اسلامی بود، گفت: فتحی شقاقی زمانی که وارد کارهای جهادی شد در این راه بهترین عملیات ضد صهیونیستی را  انجام داد، وی یک شریان زندگی برای ملت خودش و کل جنبش مقاومت اسلامی بود.

حمدان با اشاره به هدف اجلاس ورشو تصریح کرد: این اجلاس فشاری از سوی آمریکا است برای اینکه روند تحولات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی شود.

عضو ارشد جنبش حماس بیان کرد: هر کسی که تصور می کند با حضور در این اجلاس منفعتی به دست می آورد در واقع نه تنها نفعی نخواهد بردبلکه در خدمت برگزار کنندگان اجلاس هستند. تصمیمات این اجلاس  ربطی به ما ندارد بلکه چالش هایی را ایجاد میکند. ما در برابر چالش ها همواره پیروز شده ایم و قدم در راه پیروزی های پی در پی گذاشتیم

شما میتوانید جهت مطالب مرتبط به  کتاب مقاومت فلسطین دکتر حسین اکبری سایت گفتمان مقاومت مراجعه کنید

4/BAEm_-xmzmHe8vXtjDRXClahm6pAHHx2R3U0E6r3tR6GzcMcMHCrIpY