نشست بین‎المللی هم‎اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان حامی مقاومت فلسطین

سایت گفتمان مقاومت/ ولایتی: نقش نویسندگان و ناشران در آگاهی بخشی درباره جبهه مقاومت بسیار مهم است/ ابوشریف: باید جایزه‎ای تبیین شود که در راستای محور مقاومت باشد/ اکبری:اتحاد و نشست بین ناشران و نویسندگان ابزار مهمی برای کمک به مقاومت است

نشست بین المللی هم اندیشی اتحادیه های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت فلسطین صبح امروز با حضور جمعی از نخبگان فرهنگی و مسئولین تشکل های ادبی و ناشران داخلی در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

در ابتدای نشست بین المللی هم اندیشی اتحادیه های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت فلسطین «میثم نیلی»، مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، با بیان اینکه این نشست در راستای تقویت خط فکری مقاومت برگزار می‌شود، گفت: برنامه این همایش که عبارت است از یک برنامه هم‌اندیشی تخصصی درباره فلسطین، از دو سال قبل جرقه‌اش زده شد و تشدید جنایات رژیم صهیونیستی و مظلومیت مردم فلسطین اصلی‌ترین دغدغه برای راه‌اندازی این نشست بود.

 

وی ادامه داد: وضعیت افکار عمومی دنیا به واسطه سلطه رسانه نظام استکبار همسو و هماهنگ با رژیم صهیونیست عمل می‌کنند و توجهی به مظلومیت مردم فلسطین ندارند و اگر هم باشد جرات بیان پیدا نکرده است. از سوی دیگر نویسندگان آزادگان جهان و جهان اسلام وظیفه سنگین‌تری دارند و نیازمند همدلی بیشتری برای آزادسازی قدس شریف هستند.

مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن اشاره به جزئیات این برنامه افزود: در این ساعات می‌توانیم مقدمه جایزه بین‌المللی ادبی را برای تشویق نویسندگان فارغ از رنگ‌ها و نژادها و قومیت‌ها برای آزادسازی قدس داشته باشیم.

دکتر «علی اکبر ولایتی» دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز در سخنانی در آغاز این نشست  به نقش محور مقاومت در مقابله با توطئه ها و نقشه های شوم دشمنان و وظیفه مهم و سنگین نویسندگان و ناشران در روشنگری و نشان دادن پشت پرده توطئه و تزویر آمریکا و حامیان انان در منطقه اشاره کرد.

وی نحوه مواجهه و رویکرد های موجود در ارتباط با جبهه مقاومت را مورد بررسی قرار داد و گفت: سیاست ها و دیدگاه های آمریکا در برابر این جریان بزرگ و مقتدر همانا نهادینه سازی گفتمان سازش بوده تا بتواند به گونه ای مسیر رو به رشد جریان مقاومت اسلامی در منطقه را مهار و امنیت رژیم صهیونیستی را با راه اندازی جنگ های نیابتی و تبدیل مواجهه اسلامی – صهیونیستی به نزاع اسلامی – اسلامی، بیش از پیش تامین نماید و می توان در یک نگاه کلی، سیاست آمریکا برای مقابله با جبهه مقاومت را مثلث راهبردی فشار، مذاکره و امتیاز گیری برشمرد که جز با پذیرش خواسته ها و تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا در پی استقرار یک نظام مدون، نهادینه و پایدار آمریکایی در منطقه غرب آسیا محقق نمی شود.  

مشاور مقام معظم رهبری افزود : چالش اصلی آمریکا در برابر جبهه مقاومت، رویکرد استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها، زورگویی ها و برخوردهای یک جانبه گرایانه و حمایتی از رژیم کودک کش صهیونیستی است، چرا که تامین امنیت این رژیم غاصب، اولویت راهبردی ایالات متحده در غرب آسیا و محور اصلی و قطعی هرگونه سیاستی در برابر جبهه مقاومت است.

وی به نقش مهم و تاثیر گذار صاحبان قلم و اندیشه هم پرداخت و افزود : البته در این میان نقش نویسندگان و ناشران که به گونه ای با جبهه مقاومت در ارتباط هستند، به منظور تنویر افکار عمومی مردم منطقه و جهان بسیار مهم قلمداد می گردد که می توانند با افشای نیات، اهداف و سیاستهای آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه، از اجرا و موفقیت این نقشه های شوم جلوگیری نمایند.

 

دکتر ولایتی به اهداف این سیاست ها هم پرداخت و تاکید کرد : سیاست ائتلاف غربی، عبری، عربی از بین بردن توان و ظرفیت های انسانی، مالی، لجستیکی، زیرساختی و ایدئولوژیک جبهه مقاومت و تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی در راستای تامین امنیت رژیم صهیونیستی قرار دارد تا تسلط جهان خواران، بیش از گذشته بر تمامی منابع و ثروت های مسلمانان حفظ شود.

 

وی با اشاره به توطئه ها در مساله فلسطین که در ماههای گذشته با اقدامات دولت ترامپ شدت گرفته، تاکید کرد: : سناریوی معامله قرن، سناریویی شکست خورده است.

«ناصر ابو شریف» نماینده جنبش فلسطین در تهران در ادامه نشست هم اندیشی اتحادیه های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت فلسطین بیان داشت: موضوع فلسطین بسیار مهم است ولی این مساله امروز در اولویت کشورهای اسلامی نیست و برخی کشورهای مهم اسلامی مانند عربستان نه تنها موضوع فلسطین را در اولویت های خود نمیداند بلکه به کمک آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال حذف آن است.
وی گفت: خط مقاومت همان خط اسلام صحیح است، طرح رژیم صهیونیستی هم طرح فساد است و کسانی که می خواهند در برابر این طرح بایستند باید از بندگان خوب خدا باشند و توانایی و قدرت را در برابر این طرح صهیونیستی داشته باشند.
ابو شریف تاکید کرد: صهیونیستها  پول و قدرت زیادی دارند، نیروی انسانی ممتازی دارند و سمت های مهمی را در آمریکا در اختیار دارند، مراکز مهمی از رسانه ها و مراکز پژوهشی در جهان در اختیار آنها است و از نفوذ خوبی در ساختارهای مالی اقتصادی جهان برخوردارند که طبیعی است باید کسانی که در برابر این جریان مقابله می کنند هم از قدرت و ثروت خوبی برخوردار باشند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ادامه گفت: کسانی که دست در دست رژیم صهیونیستی گذاشتند و روابط خود را با آنها عادی سازی میکنند خارج از دایره اسلام هستند و می توان حکم ارتداد و کفر را به آنها داد.

ابو شریف افزود: مقاومت اسلامی فلسطین، جمهوری اسلامی ایران و کسانی که در برابر رژیم صهیونیستی ایستادگی می کنند در مسیر اسلام صحیح قرار دارند. در این زمینه اندیشمندان و فرهیختگان نقش مهمی در تبیین خط اسلام صحیح و مقاومت دارند.

وی با اشاره به اینکه کسانی که به دنبال عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند در واقع در برابر مظلومین و کنار ظالمان ایستادند، افزود: وعده خداوند در قرآن نشان می دهد رژیم صهیونیستی و حامیان آن سرنوشت شومی خواهند داشت.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران گفت : آنها که به دنبال تحکیم روابط خود با صهیونیست ها هستند ایده شومی را دنبال می کنند.
ابوشریف با اشاره به لزوم تکریم اندیشمندان و صاحبان قلم و اندیشه در جهان اسلام تاکید کرد  این موضوع مهم است و باید به آن توجه کرد، به طور مثال جایزه نوبل که در سطح جهان از اعتبار و اهمیت بالایی برخوردار است، به افراد معتبر اهدا نمی شود.

وی ادامه داد: در دهه ۸۰ جایزه نوبل به جیمی کارتر، انور سادات و بگین از اسرائیل اهدا شد که هر کدامشان در ائتلاف با اسرائیل نقش آفرینی داشتند.
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین ما در مقابل این جایزه باید جایزه ای تبیین کنیم که در راستای محور مقاومت باشد و افرادی را که در این حوزه ابداع دارند و فعالیت می کنند تکریم کنیم.

در ادامه این نشست «علی زارعی نجفدری» دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: خوشحالم که در جمع دغدغه‌مندان جهان اسلام هستم. ما در جهان اسلام با یک چالش جدی مواجه هستیم و شاید بتوان گفت که عمده مشکلات جهان اسلام در زمان حاضر ناشی از آن است و آن اینکه ما نویسندگان و ناشران جهان اسلام همدیگر را نمی‌شناسیم، نخبگان مسلمان همدیگر را نمی‌شناسند و این واقعیت را می‌توان به خوبی احساس کرد. نه تنها همدیگر را نمی‌شناسند بلکه فعالیت‌های همدیگر را خنثی می‌کنند.

وی ادامه داد: من براساس مسئولیتم با بسیاری از ناشران مسلمان صحبت کردم و این مشکلات را از نزدیک لمس کرده‌ام. اگر شما در مجامع بین‌المللی حضور یابید می‌بینید که هم‌افزایی نانوشته‌ای بین ناشران غرب وجود دارد. آنها هم‌پوشانی نانوشته‌ای در بین آنها وجود دارد، اما در مقابل در میان جهان اسلام نه تنها این همپوشانی وجود ندارد، بلکه می‌بینیم که  فعالیت‌های همدیگر را گاه خنثی می‌کنند.

دبیر کل اتحادیه ناشران مسلمان به تجربه‌های خود در این زمینه اشاره و افزود: ما در یک دهه قبل با احصای این مسئله به این فکر افتادیم که در جهت آشنایی ناشران مسلمان کارهایی انجام دهیم و در نتیجه اولین اجلاس ناشران مسلمان را با حضور میهمانانی را از ۳۱ کشور برگزار کردیم که در دومین سال برگزاری در سال ۹۱، اتحادیه جهانی ناشران مسلمان شکل گرفت. عمق غربت بین ناشران و نویسندگان جهان اسلام بیش از آن چیزی است که ما احساس می‌کردیم. در این اجلاس متوجه شدیم که خود نویسندگان و ناشران متمایل به آشنایی با همدیگر هستند.

زارعی نجفدری با اشاره به سه دیدگاه مطرح درباره وضعیت نشر جهان اسلام گفت: یک دیدگاه این است که نشر غرب آنقدر پیشرفت کرده که نمی‌توان به آن رسید. دیدگاه دیگر این است که اگر ما حرکت کنیم، می‌توانیم زمانی به نشر غرب برسیم. با تحقیقی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که دیدگاه سومی هم هست و آن این که جهان اسلام به پشتوانه داشتن محتوای بسیار غنی نه تنها می‌تواند به جهان غرب برسد بلکه می‌تواند جلوتر حرکت کند اما شرط‌هایی دارد.

وی افزود : اولین شرط این است که بخواهیم؛ دیگر اینکه از نظر سخت‌افزاری زمینه رسیدن به این قله را فراهم کنیم. شرط سوم این است که اندیشمندان جهان اسلام و دغدغه‌مندان روی مسائل مورد نیاز جهان اسلام کار کنیم. ما با رعایت این موارد می‌توانیم علاوه بر رسیدن به نشر جهان غرب، از آن هم جلو بزنیم.

زارعی نجفدری یادآور شد: الان باید در این جهت قدم برداریم. هم‌اندیشی که امروز برگزار شده حرکتی است در این جهت که می‌توان به فال نیک گرفت.

در ادامه این نشست نماینده گروه های مقاومت یمنی گفت: بعضی دولتهای عربی فلسطین را اصلا جزء مسائل و اولویتهای خودشان نمی دانند.

وی با تاکید بر اینکه این احساس را که همواره در حال پیروزی هستیم، باید به فال نیک بگیریم، بیان داشت: فلسطینیها با سر دادن شعارهای ازادی بخش بهای سنگینی را می پردازند.

نماینده گروه های مقاومت یمنی گفت: ما به عنوان گروه های مقاومت در یمن تا اخرین قطره خون خود ایستاده ایم و حتی یک لحظه از این شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر اسراییل دست بر نخواهیم داشت و کاملا می بینیم که اندیشمندان و اصحاب رسانه در یمن و به دنبال تهاجم رژیم به غزه ، فعالیتهای خود را در حمایت از فلسطین افزایش داده اند.

وی ادامه داد: همه می دانیم که هیچ تفاوتی بین امریکا و دست نشاندگان امریکا در کشتار مردم یمن وجود ندارد.

نماینده گروه‌ های مقاومت یمنی گفت: جمهوری اسلامی ایران که سرزمین ولایت فقیه است به شیوه امام علی ع عمل می کند و ان شالله پیروز خواهد شد، البته ما در جریان مقاومت، نیاز به یک کار رسانه ای منسجم داریم که باید هدفدار و حکیمانه باشد، هرچند ممکن است، دشمنان با تبلیغات تاثیرات وخربی در روحیات ملتهای ما بگذارند، اما پیروزی ان شالله از آن ماست.

به گزارش سایت گفتمان مقاومت: دکتر «حسین اکبری» رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای مجمع جهانی بیداری اسلامی در ابتدای سخنان خود گفت: تا زمانی که امت‌ها و ملت‌ها برای دفاع از ارزش‌های انسانی قیام نکنند، بی تردید حکومت‌های دنیای امروز کار جدی برای آنها انجام نمی‌دهند.

حسین اکبری در  ادامه نشست بین‌المللی هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت فلسطین، بیان کرد: امروز ما در شرایطی در دنیا به سر می‌بریم که شاهد یک تهدید اساسی از گذشته‌های دور هستیم که با عنوان افراط‌گرایی علیه بشریت به ویژه علیه مسلمانان از گذشته دور سازماندهی شده و همچنان ادامه دارد. در رأس این نگرش نگاه نژادپرستی و افراط‌گرایی در رژیم غاصب صهیونیستی وجود دارد.

وی در ادامه بیان کرد: آنها از منظر نگاه مبتنی بر نگاه‌های دینی خود اصول و اساس غیرستیزی دارند و به دلیل اینکه سرزمین فلسطین را مقدس می‌دانند و می‌گویند غیر از یهود نباید کسی در آن باشد و خود را قوم برتر می‌دانند و در آینده نیز می‌خواهند جهان تحت حکومت آنها باشد و به دلیل نوع نگاهی که به بحث آخرت دارند، معتقد هستند که منجی عالم ظهور خواهد کرد و تشکیل اسرائیل مقدمه این ظهور است. آنها با این نگاه هم مردم خود و هم اهداف و هم استراتژیک خود را سازماندهی کرده‌اند.

اکبری در ادامه بیان کرد: آنها از ابتدای وجود رژیم اسرائیل در ذهن خود به دنبال این مسئله بودند که کشوری تشکیل دهند که مقدمه آخرالزمان باشد. آنها با برنامه‌ریزی به دنبال این مسیر بوده‌اند. بعضی از جریان‌های محافظه‌کار نیز در بین آنها وجود دارد که معتقدند در دهه ۱۹۶۰ به نوعی اسرائیل رو به افول بود و در مسیر شکست بود  که در جبران این شکست معتقدند که باید با جهان عرب مبارزه کنیم و مبارزه ما بر پیروزی جهان عرب می‌تواند شکست اسرائیل را جبران کند.

 

وی تاکید کرد: بر اساس این اندیشه‌ها و استنادات‌ که به اسناد دینی خود دارند، معتقدند که باید دیگران را کشت و حق حیات برای کسی قائل نیستند و بحث حقوق بشر و آزادی در اندیشه رژیم صهیونیستی هیچ جایگاهی ندارد و حتی در میان افرادی که محافظه‌کار هستند، این موارد وجود ندارد. اندیشه آنها در دنیا ابزارهایی نیز دارد که آنها دارای یک سیطره جهانی در بحث مطبوعات هستند. لابی صهیونیستی هم در جامعه آمریکا نفوذ دارد و به نحوی در مسئولان آمریکایی نفوذ کرده که در ادبیات آنها نیز اندیشه دیده می‌شود.

 

 

اکبری بیان کرد: آنها معتقدند که باید برای تحقق و ماندگاری اسرائیل تلاش کنند و این امر در اولویت اصلی سیاست خارجی آمریکا قرار دارد. در اظهارات همه روسای جمهور آمریکا سیاست دفاع از منافع رژیم غاصب صهیونیستی دیده می‌شود و جامعه آمریکا نیز این را پذیرفته که باید از این خلق نامشروع و سیاست‌های ضد بشری آن حمایت کند.

 

وی افزود: مسئله‌ای که در طول تاریخ ایجاد شد، نگاه مذاکره بود. عده‌ای بر این باورند از آنجا که ما توان مقابله با رژیم غاصب صهیونیستی نداریم، باید با آن مذاکره کنیم و در مذاکرات سیاسی با استفاده از حقوق بشر و ساختارهای سازمان ملل حقوق ملت فلسطین را تامین کنیم که این یک سراب و نگاه خطا بود که شاید به دلیل عدم اطلاع از برخی سیاست‌های پنهانی رژیم صهیونیستی ایجاد شد.

 

اکبری در ادامه بیان کرد: این نوع دیدگاه امروز به حمدالله با وجود جبهه مقاومت تعدیل شده است. اسرائیل تا دیروز به دنبال این بود که از نیل تا فرات را اشغال کند و در عرض چند ساعت در سال ۸۲ به دنبال اشغال بیروت بود. اما امروز به دنبال این است که بزرگترین دیوار امنیتی را در مرز لبنان بکشد و در داخل سرزمین‌های فلسطین نیز دیوار بکشد تا بتواند امنیت خود را حفظ کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: با توانمندی‌ها و قدرتی که خداوند در پناه مقاومت فلسطین به آنها داده است، آنها امروز توانسته‌اند خیلی از سیاست‌های این رژیم غاصب را خنثی کنند و به سمتی در حال حرکت هستند که فشار را بر این رژیم بیشتر کنند. حضور مردم و امیدی که در ملت فلسطین به وجود آمده است این احساس را تقویت کرده که می‌توان با ملت اندک و بدون سلاح به حداقل امکانات بر دشمن قدرتمند در سایه تکیه بر ارزش‌های الهی پیروز شد.

 

اکبری در ادامه با اشاره به تهدیدی که جهان بشریت را امروز تحت تاثیر قرار داده است، گفت: متاسفانه باعث تاسف است که بخشی از پیکر جهان اسلام غیرستیزی را محور اصلی قرار داده‌اند که این محور اصلی داعش نیز است. داعش می‌گوید هر کسی که غیر از اندیشه ما فکر می‌کند باید کشته شود. در واقع این اندیشه یک تهدید اساسی علیه تمام بشریت است. البته تمرکز این تهدید بر جهان اسلام است.

 

وی در ادامه بیان کرد: باید با این تهدیدی که اراده کرده که با نگاه موعودگرایی به دنبال نابودی بشر است، مبارزه کرد. کسانی که فکر می‌کنند می‌توان با این تهدیدها مذاکره کرد افرادی هستند که ۷۰ سال پیش این راه را شروع کردند و امروز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و فلسطین یک شاهد زنده برای قضاوت کردن در این زمینه است.

 

اکبری بیان کرد: تنها راه مبارزه با رژیم غاصب اسرائیل مقابله و مقاومت است. این جریان افراط‌گرایی که به گونه‌ای در بخشی از جهان اسلام در حال گسترش یافتن است، تنها راه مقابله با آن مبارزه و استقامت است. بر اساس فطرت انسان نمی‌توان در برابر ظلم و ستم سکوت کرد. امروز ابزار رسانه در اختیار این جریان افراط‌گرا است و پول و سازمان ملل از دیگر ابزاری است که در اختیار این جریان افراطی قرار دارد. قدرت نظامی نیز در اختیار آنها است و ملتی که باید مقاومت کند، ضمن اینکه متاسفانه از یک پراکندگی برخوردار است، از حداقل امکانات و ابزارها نیز برخوردار است.

 

وی در ادامه گفت : بر اساس وعده الهی در تمام ادیان، اگر مقاومت کنیم، خداوند ملائک را به کمک می‌فرستد و قطعا قدرت خداوند فراتر از سلاح و تجهیزات است. پس ما امروز به وضوح در یمن می‌بینیم و در سوریه، فلسطین دیدیم که هر جا ملتی اراده کرد که مقاومت کند، بر خلاف تهدید هر ستمگری پیروز شد.

 

اکبری در پایان گفت: یکی از ماندگارترین ابزارهایی که می‌تواند در جبهه مقاومت نقش ایفا کند، اتحاد و نشست بین ناشران و نویسندگان است. در جهان اسلام کتاب‌های خوبی نوشته می‌شود اما متاسفانه نظام نشر آن با مشکل مواجه است و به دست تمام مخاطبان نمی‌رسد. تا زمانی که امت‌ها و ملت‌ها برای دفاع از ارزش‌های انسانی قیام نکنند، قطعا حکومت‌های دنیای امروز کار جدی برای آنها انجام نمی‌دهد. جای تاسف است که امروز بخشی از کشورهای اسلامی در راستای تحقق خاص اسرائیل گام برمی‌دارند.

 

4/BAEm_-xmzmHe8vXtjDRXClahm6pAHHx2R3U0E6r3tR6GzcMcMHCrIpY