کتاب بازی با آتش

 سخن ناشر

می‌گویند جنگ‌ها را سیاست‌مداران آغاز می‌کنند و نظامیان آنها را تداوم می‌بخشند. ولی در واقع این تئوریسین‌ها و استراتژیست‌ها هستند که هر دو گروه را در سیطره نظریات خود گرفته‌اند. اندکی تفکر در نتایج این استراتژی‌ها روشنگر این مدعاست:

ـ تئوری ماهان موجب جلب توجه استعمارگران به آب‌های جهان و به خصوص منطقه خلیج فارس و نیز ایجاد کانال سوئز و سعی در تصرف تنگه‌های استراتژیک جهان، از جمله تنگه هرمز گردید.

ـ تئوری استراتژی زمینی مکیندر اثر خود را در جنگ جهانی به خوبی نمایان ساخت.

ـ تئوری اسپایکمن موجب ایجاد پیمان‌های ناتو، سنتو و سیتو در منطقة ریملند یا همان هلال داخلی گردید.

اکنون سؤال این است: چرا ایران اسلامی همواره مورد تهدیدهای متفاوت از انواع نرم، نیمه‌سخت و سخت یا خشن واقع می‌گردد؟ چرا بارها از سوی شیطان بزرگ و ایادی منطقه‌ای و جهانی‌اش (تا لبه پرتگاه) رانده شده و هر بار با تکیه بر بینش و تفکر شیعی و مقاومت مردم مسلمان و سلحشور خود توانسته است بر انواع توطئه‌ها فائق آید؟

به راستی آیا حضور ایران در کمربند هلال داخلی (ریملند) و جدايی آن از سد نفوذ تئوری اسپایکمن در اواخر دهه ۷۰ میلادی موجب این عداوت و کینه‌توزی بوده است یا واقع شدن ایران در قلب جهان، یعنی در قلب مثلث طلايی اتصال قاره‌های اروپا، هند، افریقا و سواحل خاور دور، موجب تحمل انواع تهدیدات بوده است؟ آیا احتمال نزدیکی دو فرهنگ شیعی و کنفوسیوسی در خاورمیانه و خاور دور موجب هراس شیطان بزرگ شده است یا تئوری تقابل فرهنگ‌های هانتینگتون این ترس و وحشت را برای خوش‌نشینان کاخ سفید فراهم آورده است؟

دوست دانشمند و محقق ارجمند جناب آقای حسین اکبری در کتابی که اکنون پیش‌رو دارید، ضمن معرفی و بررسی انواع استراتژی‌های سیاسی ـ نظامی غربی و به ویژه امریکايی، به بررسی تفکرات حوزه تصمیم‌گیری کاخ سفید و بررسی علل تمایل آنان به بازی با آتش سوزان (حمله به ایران) پرداخته است.

امید است استادان و دانشجویان محترم علوم سیاسی و نظامیان اندیشمند و نیز سیاست‌مداران و کارگزاران ارجمند نظام اسلامی به خصوص در رده‌های میانی با مطالعه این کتاب ارزشمند علاوه بر استفاده از مطالب عنوان ‌شده و تشریح آن در جامعه با هدف ارتقاي سطح دانش سیاسی عموم، نویسنده محترم را از نظریات اندیشمندانه خود بهره‌مند سازند. از خدای عزّ و جل توفیق روزافزون برادر دانشمند جناب آقای اکبری و تمامی محققین و دانشمندان فرهیخته ایران اسلامی را خواستارم.

محسن بغلانی

کتابنامه

سرشناسه : اكبري، حسين، ۱۳۴۴
عنوان و پديدآور : بازي با آتش: بررسي راهبرد خاورميانه‌اي امريكا؛ با تأكيد بر سناريوي حمله فرضي به ايران: بحران دهة آغازين هزارة سوم، خاورميانه، نويسنده: حسين اكبري
مشخصات نشر : تهران: شميم طوبي، ۱۳۸۷٫
مشخصات ظاهري : ۲۷۹ ص. جدول، نمودار، نقشه
شابك : ۳۵۰۰۰ ريال ۹۷۸-۶۰۰-۹۰۳۵۵-۲-۶
وضعيت فهرست‌نويسي : فيپا
يادداشت : عنوان ديگر: بازي با آتش: حمله احتمالي امريكا به ايران
يادداشت : كتابنامه: [۲۷۵] ـ ۲۷۹
عنوان ديگر : بازي با آتش حمله احتمالي امريكا به ايران
موضوع : خاورميانه ـ تاريخ ـ قرن ۲۱ م. دخالت ايالات متحده
موضوع : خاورميانه ـ روابط خارجي ـ ايالات متحده
موضوع : ايالات متحده ـ روابط خارجي خاورميانه
موضوع : ايران ـ روابط خارجي ـ ايالات متحده
موضوع : ايالات متحده ـ روابط خارجي ـ ايران
رده‌بندي كنگره : ۱۳۷۸   7 الف/ ۵۲ A/ 1670 JZ
رده‌بندي ديويي : ۵۶۰۷۳/۳۲۷
شماره كتابشناسي  ملي : ۱۲۱۸۰۳۳

عنوان: بازي با آتش «حمله احتمالي امريكا به ايران»

نويسنده: حسين اكبري  

ويراستار فني و ادبي: محمدجواد الوندي

ناشر: شميم طوبي

طراح جلد: سيدمنصور جوادي

تايپ و صفحه‌آرائي: مرضيه روشن‌روان گيلوائي

نوبت چاپ: اول ـ ۱۳۸۷

تيراژ: ۵۰۰۰

قيمت: ——–تومان

 

دانلود  رایگان 

 

شما میتوانید برای دانلود و استفاده از سایر کتب نویسنده به کتابخانه سایت مراجعه بفرمائید.

 

 

 

4/BAEm_-xmzmHe8vXtjDRXClahm6pAHHx2R3U0E6r3tR6GzcMcMHCrIpY